XXI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty

Protokół z posiedzenia Jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty „Mała ojczyzna – pogranicza kultur” – [POBIERZ]

25 września 2020 roku o godzinie 15:00 w Mediatece „Światowid” odbyło się podsumowanie on-line XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty „Mała ojczyzna – pogranicza kultur”.

W spotkaniu uczestniczyli:

dr hab. Dominik Paukszta z Politechniki Poznańskiej – syn patrona naszej biblioteki, Jerzy Fabiś – Burmistrz Kargowej, Komisja konkursowa w składzie:

• Przewodniczący: Alfred Siatecki – pisarz, dziennikarz członek ZLP oddział w Zielonej Górze
  • Członek: Ewa Mielczarek – szefowa wydawnictwa Prolibris WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
  • Członek: Zofia Mąkosa – dwukrotna laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, autorka trylogii „Wendyjska Winnica”
  • Członek: dr Joanna Wawryk – pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego (nieobecna podczas spotkania)

oraz pozostali goście:

• Eugeniusz Kurzawa – dziennikarz, poeta, społecznik
  • Sławomir Majsner – Nadleśniczy Nadleśnictwa Babimost
  • Andrzej Okuniewicz – prezes Klubu Sportowego MKS Cargovia
  • Jacek Płonka – autor książki „Historia piłki nożnej w Kargowej” Od DFB Unruhstadt do MKS Cargovia.

Na XXI Ogólnopolski Konkurs Literacki napłynęło 61 prac. Tegoroczne nagrody były wyższe niż w poprzednich latach dzięki sponsorom, którymi byli Dominik Paukszta, Eugeniusz Kurzawa, Urząd Miasta i Gminy Kargowa oraz Region Kozła.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Babimost po raz pierwszy przyznał tytuł Honorowego Mieszkańca Lin dla laureata pierwszego miejsca Pana Grzegorza Walczaka.

W trakcie spotkania podziękowaliśmy w imieniu władz miasta, czytelników i mieszkańców Gminy Kargowa Jackowi Płonce za napisanie książki „Historia piłki nożnej w Kargowej” Od DFB Unruhstadt do MKS Cargovia.

Wystąpił również Eugeniusz Kurzawa promując pismo Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Inspiracje”, które z okazji jubileuszu 75-lecia polskiego słowa w Zielonej Górze wiele artykułów poświęca Eugeniuszowi Paukszcie.

Gratulujemy laureatom. Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym konkursie i zapraszamy w przyszłym roku.

Nagrodzone prace XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty

I miejsce Grzegorz Walczak godło Gnom za pracę Moja odległa prowincja
II miejsce Czesław Markiewicz godło Palimpsest za pracę Twierdzę, że dom…
III miejsce Patrycja Pelica godło Wampirek za pracę Okna Leosi. Historia pewnej przyjaźni