XIX Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty

Laureaci i osoby wyróżnione w XIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Eugeniusza Paukszty “Małe ojczyzny – pogranicze kultur i regionów “

Uroczyste podsumowanie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. E. Paukszty

W Bibliotece Publicznej im. E. Paukszty w Kargowej w dniu 28 września 2018 r.  odbyło się podsumowanie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. E. Paukszty. Uroczystość poprzedził wyjazd delegacji do Leśniczówki położonej nad jeziorem Linie w celu złożenia wiązanki pod tablicą pamiątkową Eugeniusza Paukszty. W uroczystości wziął udział starosta zielonogórski Dariusz Wróblewski, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego  Czesław Fiedorowicz, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, burmistrz Schulzendorfu Markus Mucke, syn pisarza Dominik Paukszta, radni, pracownicy urzędu, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, literaci, czytelnicy, prezes i członkowie KUTW, laureaci konkursu oraz młodzież. W imprezie uczestniczyła również młodzież z partnerskiej gminy Schulzendorf wraz z opiekunami. Zaproszeni goście wysłuchali referatu Pani Zofii Mąkosy pt. „Ach ten Chwalim oraz Pana Eugeniusza Kurzawy „Życie literackie w Regionie Kozła” .  Wręczenia nagród laureatom dokonał burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś. Uroczystość  zakończyła się koncertem w wykonaniu Lubuskiego Biura Koncertowego pt. “Najpiękniejsza jest muzyka polska”.

Po uroczystym rozstrzygnięciu wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy malarskiej „Wiosenne barwy Kargowej”, której autorami są artyści z   Piwnicy Artystycznej działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Kargowej

Uroczyste podsumowanie Polsko-Niemieckiego Konkursu Literackiego

Dnia 28 września 2018 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie Polsko-Niemieckiego Konkursu Literackiego. Impreza została zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Kargowej  Bibliotekę Publiczną im. Eugeniusza Paukszty i odbyła się w Mediatece Światowid. Gości przywitał Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kargowej Waldemar Ligma. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in. Starosta Powiatu Zielonogórskiego Pan Dariusz Wróblewski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Pan Czesław Fiedorowicz, Dominik Paukszta syn pisarza Eugeniusza Paukszty, kierownicy jednostek z Gminy Kargowa, oraz dyrektorzy szkół. W imprezie uczestniczyła również młodzież z partnerskiej gminy Schulzendorf wraz z opiekunami. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody.

Podczas imprezy został wygłoszony referat Pani Zofii Mąkosy pt. „Ach ten Chwalim”. Po uroczystym podsumowaniu wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w poczęstunku. Realizacja opisanego wydarzenia jest możliwa dzięki współpracy z partnerską gminą Schulzendorf, a sfinansowany został  z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa – Nysa –Bóbr” dla Programu Współpracy Interreg VA Branderburgia  –  Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Prace nagrodzone w Polsko-Niemieckim Konkursie Literackim

1. Alice Lemke